sobota, 24 marca 2018

Pielęgnacja II

Dzisiaj kontynłacja ostatniego postu o pielęgnacji i o sprzęcie do czyszczenia.
W następnym tygodniu będzie trzecia i ostatnia część.
Zapraszam.



  • Szczotka włosiana (włosianka).
Ma gęste, krótkie, miękkie, a przede wszystkim naturalne włosie. Usuwa dobrze kurz z powierzchni sierści, a nawet brud z jej głębszych obszarów, masuje przy tym skórę konia. Warto w trakcie czyszczenia kilka razy ją wyczyścić o iglak lub specjalne do tego metaalowe zgrzebło, którym nie wolno czyścić konia.


  • Szczotka z plastikowym włosiem lub szczotka ryżowa.
Świetnie nadają się do rozczesywania grzywy i ogona, usuwają brud, błoto, świetnie rozczesują i przy tym nie wyrywają włosów. Taka szczotka może też służyć do czyszczenia kopyt na mokro, ale pamiętajmy, że nigdy nie używa się tej samej szczotki do włosów i kopyt...


  • Kopystka.
Jak każdy jeździec wie, a nawet można się domyśleć służy do czyszczenia podeszwy kopyta. Należy staranną wagę przykładać do czyszczenia kopt, bo obce ciała w nim mogą spowodowac długie i ciężkie do wyleczenia kulawizny. Podczas czyszczenia kopyt (warto uważnie wyczyścić roweg przy strzałce) można też ocenić, czy nie gnije albo nie pęka.


  • Szczotka do czyszczenia głowy konia.
Wykonywana z BARDZO miękkiego koziego włosia. Czyszczenie głowy jest bardzo ważne, powinno być dokładne, często i delikatne...


  • Do pielęgnacji niezbędne są również smary, maści, oleje do kopyt, środki odstraszające owady itd. Potrzebny jest także szampon, dodatkowo odżywki do sierści, włosów.
  1. Dziegieć (smoła brzozowa lub bukowa) - jest bakteriobójcza i wysuszająca, stosuję się ją na gnijące kopyta, zapobiega destrukcji podeszwy. Wilgotne podłoże w boksie  powoduje rozmiękczenie rogu. Dziegieć powinno się stosować dwa razy w tygodniu, ale nei za często, bo doprowadzi o wysuszenia i pękania kopyta.
  2. Siny kamień (siarczan miedzi) - nieorganiczny związek chemiczny, o właściwościach wysuszających, stosowany jest na gnijąca strzałkę kopyta.
  3. Smar do kopyt - służy do codziennej pielęgnacji, nawilża, chroni przed bakteriami i nadaje zdrowy wygląd, nie należy go stosować kiedy wypuszczamy konia na łakę, padok. Wtedy kopyto od trawy i ziemi samo się nawilża. A my w ten sposób zaburzymy jego naturalny system.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz