wtorek, 13 marca 2018

Żywienie


Jak każdy wie, odpowiedni tryb życia, w tym dobra dieta, czyli żywienie wpływa na zdrowie, zachowanie oraz wygląd każdego z nas, w tym przypadku konia.
Posiłki powinne być podawane o stałych porach w dostosowanych ilościach. W zależności od rasy, charakteru, masy, wzrostu oraz wykonywanej pracy.
Każdy koń jest wyjątkowy i nie powtarzalny, każdy potrzebuje innych ilości i innego rodzaju. Żołądek jest niewielki w porównaniu do masy ciała. Paszę należy podawać często, a w małych ilościach. W naturalnych warunkach konie pasą się 16 godzin na dobę. Są przyzwyczajone do trawy i siana.
Białaka, witaminy oraz sole mineralne to najważniejsze składniki diety konia. Aby je dobrze przyswoił potrzebuje energii którą pozyskuje z tłuszczów, węglowodanów (skrobia) oraz włókien pokarmowych (błonnik).
Tłuszcze roślinę to na przykład zastrzyk energii, jest stosowany w specjalistycznym żywinu koni sportowych.

Pasze podawane koniom:
- treściwe (zboża, ziarno kukurydzy, otręby),
- objętościowe (siano oraz trawa).

Pasze treściwe:
  • Owies - ziarno o wysokiej wartości odżywczej, źle podawany może powodować zmiany charakteru konia, zgrubnięcie, zdarza się nawet, że doprowadza do schorzeń.
  • Jęczmień - pasza energetyczna, można podawać w formie gniecionej lub śrutowej.
  • Ziarna kukurydzy - podawana w niewielkich ilościach, ponieważ jest ona najbardziej energetyczna! Nadmiar powoduje otyłość, nadpobudliwość zwierzaka, pęcznieje w przewodzie pokarmowych co prowadzi do kolek.
  • Otręby pszenne - lekkostrawny i mlekopędny podawany jest głównie klaczom karmiącym. 
Pasze objętościowe:
  • To głównie siano i zielonka (trawa), ale też jest lucerna (forma siana, suszu lub granulat). Do takich pasz uzupełniających należą też marchewka i jabłuszka, korzystnie wpływają na trawienie i pobudzają apetyt.
  • Makuchy lniane i siemię lniane - niewielkie ilości w rozgotowanej formie, bogate są w białko, tłuszcze, mają nawet wpływ na stan sierści! 

Złe żywienie może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, więc pamiętajmy, że każdy koń jest wyjąkowy i z czasem jego zapotrzebowanie rośnie, maleje, zmienia się...

Pamiętajmy też o wodzie! Ona jest bezcenna! Kon powinien mieć zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, o każdej porze!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz