piątek, 23 lutego 2018

Chody koni


Dzisiejszy post dotyczy chodów koni. Ostatnio były podstawowe maści.


  • STĘP - jest to najwolniejszy chód konia. Rytm w stępnie można policzyć patrząc się na kolejne kroki konia. Zwykle liczyć zaczyna się kiedy zewnętrzna zadnia noga konia uderza o podłoże. Sekwencja to: Raz, dwa, trzy, cztery; raz, dwa, trzy, cztery. Stęp dzielimy na:
1. Stęp swobodny - jest to forma odpoczynku i rozluźnienia, pozwala się wtedy zwierzęciu na swobodę pozycji głowy i szyi.

2. Stęp pośredni (roboczy) - to chód wolny, regularny, w średnik kroku. Koń porusza się energicznie, ale spokojnie. Zadnie nogi lekko wykraczają się poza ślady przednich.

3. Stęp zebrany - koń pozostaje ustawiony na wędzidle, raźno posuwa się do przodu z uniesioną głową i zaokrągloną szyją. Koń angażuje zad, na który przenosi środek ciężkości, a jeździeć ma wrażenie jakby szedł pod górę. Zwierze porusza się z gracją. 

4. Stęp wyciągnięty - jest to najszybszy chód w stępie. Koń pokonuje maksymalny odcinek.




  • KŁUS - pełna sekwencja nóg. Najpierw o ziemię uderzają przekątne (wewnętrzna zadnia i zewnętrza przednia), potem moment zawieszenia, gdzie wszystkie nogi są w powietrzu i kolejna para przekątna (zewnętrzna zadnia i wewnętrzna przednia). Rytm to: raz, dwa, raz, dwa... W kłusie anglezowanych jeździec powinien unieść się w siodle kiedy zewnętrzna przednia unosi się i "idzie" do przodu. Wtedy łatwiej używać łydek i dawać koniu sygnały.
1. Kłus roboczy - to naturalny chód, w którym zwierze porusza się według rytmu. Zachowując przy tym równowagę i nie wkładając w to większego wysiłku. 

2. Kłus zebrany - koń pozostaje wtedy na wędzidle, posuwa się do przodu z zaokrągloną i uniesioną szyją. Stawy skokowe mocno zaangażowane. Jest to bardzo elegancki chód.

3. Kłus pośredni - zwierze porusza się na przód swobodnym, średnio wyciągniętymi krokami.

4. Kłus wyciągnięty - koń maksymalnie wydłuża wykrok i swoją sylwetkę.



  • GALOP - to chód trzytaktowny. Występuje sekwencja kroków: zewnętrzna zadnia, przekątna para; wewnętrzna zadnia, zewnętrzna przednia i na końcu wewnętrzna przednia. Po niej następuje moment zawieszenia. Kiedy galopujemy w lewo, koń rusza z nogi zadniej prawej. Jeżeli w prawo, to rusza z lewej zadniej.
1. Galop roboczy - to naturalny rytm konia.

2. Galop zebrany - jak w poprzednich chodach, koń pozostaje na wędzidle. Porusza się do przodu jak zawsze (przy zebranym) z zaokrągloną i uniesioną szyją. Przenosi ciężkość na zad, przód jest lekki. Koń powinien wysoko unosić kończyny.

3. Galop pośredni - cechuje swobodny i wyciągnięty skok. Jego nos jest skierowany bardziej pionowo niż przy zebranym. 

4 Galop wyciągnięty - najszybszy. Koń pokonuje maksymalny odcinek. Przy czym pozostaje spokojny  i zachowuje równowagę. Czubek nosa powinien mieć skierowany lekko do przodu.


  • CWAŁ - nie należy do PODSTAWOWYCH chodów, jest to najszybsza odmiana chodów końskich. Występują cztery takty uderzeń kopyt: lewa tylnia, prawa tylnia, lewa przednia, prawa przednia lub odwrotnie. Następnie faza lotu. Jest to odmiana galopu wyciągniętego. Oprócz cwału reszta jest trzytaktowna, on cztero. W cwale jeździec unosi się do półsiadu, by odciążyć grzbiet.


Wśród chodów wyróżniamy chody wywołane przez człowieka.
  • Inochód - odmiana kłusa. Koń nie stawia nóg po przekątnej, lecz stronami.
  •  Trawers - koń porusza się do przodu z ciałem ustawionym ukośnie.
  • Pasaż - jest to wolny, zebrany kłus. W którym koń wysoko podnosi kończyny.
  • Piaff - jest to kłus wykonany w miejscu. Koń wysoko unosi przednie kończyny.
  • Kontrgalop - "galop ze złej nogi". W lewo z prawej lub w prawo z lewej.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz