piątek, 23 lutego 2018

Chody koni


Dzisiejszy post dotyczy chodów koni. Ostatnio były podstawowe maści.


  • STĘP - jest to najwolniejszy chód konia. Rytm w stępnie można policzyć patrząc się na kolejne kroki konia. Zwykle liczyć zaczyna się kiedy zewnętrzna zadnia noga konia uderza o podłoże. Sekwencja to: Raz, dwa, trzy, cztery; raz, dwa, trzy, cztery. Stęp dzielimy na:
1. Stęp swobodny - jest to forma odpoczynku i rozluźnienia, pozwala się wtedy zwierzęciu na swobodę pozycji głowy i szyi.

2. Stęp pośredni (roboczy) - to chód wolny, regularny, w średnik kroku. Koń porusza się energicznie, ale spokojnie. Zadnie nogi lekko wykraczają się poza ślady przednich.

3. Stęp zebrany - koń pozostaje ustawiony na wędzidle, raźno posuwa się do przodu z uniesioną głową i zaokrągloną szyją. Koń angażuje zad, na który przenosi środek ciężkości, a jeździeć ma wrażenie jakby szedł pod górę. Zwierze porusza się z gracją. 

4. Stęp wyciągnięty - jest to najszybszy chód w stępie. Koń pokonuje maksymalny odcinek.




  • KŁUS - pełna sekwencja nóg. Najpierw o ziemię uderzają przekątne (wewnętrzna zadnia i zewnętrza przednia), potem moment zawieszenia, gdzie wszystkie nogi są w powietrzu i kolejna para przekątna (zewnętrzna zadnia i wewnętrzna przednia). Rytm to: raz, dwa, raz, dwa... W kłusie anglezowanych jeździec powinien unieść się w siodle kiedy zewnętrzna przednia unosi się i "idzie" do przodu. Wtedy łatwiej używać łydek i dawać koniu sygnały.
1. Kłus roboczy - to naturalny chód, w którym zwierze porusza się według rytmu. Zachowując przy tym równowagę i nie wkładając w to większego wysiłku. 

2. Kłus zebrany - koń pozostaje wtedy na wędzidle, posuwa się do przodu z zaokrągloną i uniesioną szyją. Stawy skokowe mocno zaangażowane. Jest to bardzo elegancki chód.

3. Kłus pośredni - zwierze porusza się na przód swobodnym, średnio wyciągniętymi krokami.

4. Kłus wyciągnięty - koń maksymalnie wydłuża wykrok i swoją sylwetkę.



  • GALOP - to chód trzytaktowny. Występuje sekwencja kroków: zewnętrzna zadnia, przekątna para; wewnętrzna zadnia, zewnętrzna przednia i na końcu wewnętrzna przednia. Po niej następuje moment zawieszenia. Kiedy galopujemy w lewo, koń rusza z nogi zadniej prawej. Jeżeli w prawo, to rusza z lewej zadniej.
1. Galop roboczy - to naturalny rytm konia.

2. Galop zebrany - jak w poprzednich chodach, koń pozostaje na wędzidle. Porusza się do przodu jak zawsze (przy zebranym) z zaokrągloną i uniesioną szyją. Przenosi ciężkość na zad, przód jest lekki. Koń powinien wysoko unosić kończyny.

3. Galop pośredni - cechuje swobodny i wyciągnięty skok. Jego nos jest skierowany bardziej pionowo niż przy zebranym. 

4 Galop wyciągnięty - najszybszy. Koń pokonuje maksymalny odcinek. Przy czym pozostaje spokojny  i zachowuje równowagę. Czubek nosa powinien mieć skierowany lekko do przodu.


  • CWAŁ - nie należy do PODSTAWOWYCH chodów, jest to najszybsza odmiana chodów końskich. Występują cztery takty uderzeń kopyt: lewa tylnia, prawa tylnia, lewa przednia, prawa przednia lub odwrotnie. Następnie faza lotu. Jest to odmiana galopu wyciągniętego. Oprócz cwału reszta jest trzytaktowna, on cztero. W cwale jeździec unosi się do półsiadu, by odciążyć grzbiet.


Wśród chodów wyróżniamy chody wywołane przez człowieka.
  • Inochód - odmiana kłusa. Koń nie stawia nóg po przekątnej, lecz stronami.
  •  Trawers - koń porusza się do przodu z ciałem ustawionym ukośnie.
  • Pasaż - jest to wolny, zebrany kłus. W którym koń wysoko podnosi kończyny.
  • Piaff - jest to kłus wykonany w miejscu. Koń wysoko unosi przednie kończyny.
  • Kontrgalop - "galop ze złej nogi". W lewo z prawej lub w prawo z lewej.






niedziela, 18 lutego 2018

Memy i cytaty


Postanowiłam jednak pozostawić posta (odnowić) o memach i cytatach, bo jest to bardzo fajne i interesujące, takie nie codzienne.












































To tyle memów i cytatów.
Mam nadzieję, że post się podobał, ja bardzo wzruszam się przy niektórych z tych zdjęć. 
Wiele z nich opisuje moje życie i przygodę z końmi.


Zmiany


Hej.
Witajcie.

Pewnie śmiesznie wygląda to, że mój pierwszy post był w listopadzie, a drugi jest w lutym.
Już tłumacze.
Musiałam wprowadzić małe zmiany...

Ogólnie postanowiłam go trochę pozmieniać, zrobić taką metamorfozę.
To już nie będzie blog o moim życiu z końmi.
Będę tutaj dzieliła się różnymi ciekawostkami i informacjami o tych cudownych stworzeniach.
Może nie będą to informacje jak od zaklinacza koni, podejrzewam, że większośc miłośników koni to wie...

Powiecmy, że będe edukować się razem z wami i zdobywać tą wiedzę.


czwartek, 15 lutego 2018

Podstawowe maści koni

Witajcie.

Dzisiaj tematyka: MAŚCI KONI.
Ogólnie nie jestem jakimś specem, że widzę konia i już nam jego rasę, imię, wiek itd.
Bez przesady.
Maści raczej każdy koniarz, osoba która lubi lub kocha konie zna. Więc nie będzie jakiegoś WOW.
Ale uważam, że to fajny temat na posta.



  1. Maść Gniada. - To bardzo łatwa do rozróżnienia maść, gdyż koń zawsze ma czarną grzywę i czarny ogon, nawet jeśli ma rozjaśniane końcówki to i tak to jest maść gniada. Choć posiada różne odcienie:




  • Jasnogniada - grzywa i ogon czarne, a tułów jasnobrązowy.

  • Ciemnogniada - grzywa i ogon czarne, a tułów ciemnobrązowy.

  • Skarogniada - grzywa i ogon czarne, a tułów bardzo mocno brązowy, wręcz czarny.

      2.    Maść Izabelowata - sierść występuje w kolorach od kremowej i jasnobrązowej, a grzywa i ogon są bardzo jasne, prawie białe.



3.   Maść Bułana - czarny kolor włosów, sierść w kolorach od beżu do szarości, a przez tułów konia przebiaga czarna pręga.


4.   Maść Kara - konie rodzą się czarne i takie pozostają na całe życie. Czarna grzywa i ogon i czarna sierć. Mogą różnić się odcieniem, na lato mogą jaśnieć, a na zimę wracać do czarności.



5.   Maść Kasztanowa - podobna do gniadej. Jednak konie mają grzywe i ogon w tym samym kolorze, co sierść lub nieco jaśniejszą. Generalnie nazywa się je koniami brązowymi, oczywiście mają różne odcienie:


  • Jasnokasztanowa - grzywa, ogon i tułów są jasnobrązowe.

  • Ciemnokasztanowa - "cały" koń jest ciemnobrązowy.

  • Brudnokasztanowa - koń ma odcień jeszcze ciemniejszy niż konie ciemnokasztanowe.

  • Złotokasztanowa - koń jest jasnobrązowy, a w promieniach słonecznych wygląda jak ciemnozłote.


6.   Maść Myszata - zabarwienie sierśći przechodzi od popielatego do ziemistego, a ogon i grzywa pozostają ciemniejsze, często na nogach pojawia się pręgowanie.



7. Maść Siwa - charakteryzuje się przedziałem koloru sierśći od śnieżnobiałego do szarego oraz takim kolorem włosów. Często spotykane są też ciemniejsze lub jaśniejesz plamki na sierści.



8. Maść Srokata - są to konie łaciate, w zależności od genów (nawet czterech pokoleń) są kolory, wielkości plamek i rozmieszczenie, w sumie wyróżniamy:


  • Tobiano.
  • Overo.
  • Tovero.
  • Sabino.
  • Splash white.

9.    Maść Tarantowa - tę maść posiadają konie tak zwane "nakrapiane". Tutaj hodowcy również mogą stwierdzić, że wszystko zalezy od genów, odcienie, plamki. Wszystko. Posiadają tak zwane wzory.




No więc tak, na dzisiaj to tyle. To były takie bardziej podstawowe maści, jeśli mi się uda to kiedyś zrobię te bardziej urodzajne i mniej pospolite. 
💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗